Zawód z przyszłością: asystent osoby starszej

9bc49f0f98c58ee5db9acca9319623a5

Polskie społeczeństwo starzeje się szybciej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

W drugiej połowie XXI wieku na jednego emeryta w naszym kraju będzie przypadać jedna osoba czynnie pracująca. W 2060 roku blisko 1/3 mieszkańców UE będzie miała 65 lat i więcej. Demografowie o tych zmianach informują od dawna. W najbliższych dekadach starość demograficzna społeczeństw znacząco wpłynie na sytuację polskiej gospodarki, istotną rolę będą miały te obszary gospodarki, które skierują się w stronę bardzo dojrzałego wiekiem klienta. Prognozy utrzymują, że osoby w tzw. trzecim wieku w 2035 roku będą stanowiły 23 proc. społeczeństwa, z kolei w drugiej połowie stulecia aż 34,5 proc. - Już teraz powinniśmy myśleć o restrukturyzacji gospodarki i działań podmiotów gospodarczych uwzględniając powyższy trend. Zadaniem szkolnictwa wyższego jest przygotowanie młodzieży do tych zmian- mówi dr Alina Vogelgesang Rektor Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości.

W Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości na kierunku pedagogika została utworzona specjalność Gerontologia z językiem obcym, czyli asystent osoby starszej z językiem obcym. - Zawód asystenta osoby starszej to nowy trend na rynku pracy doskonale wpisujący się w rozwijający się sektor usług skierowanych do ludzi w podeszłym wieku. Dodatkowo należ zwrócić uwagę na fakt, iż z podobnymi dylematami borykają się ludzie w wielu krajach, dlatego też specjalność ta otwiera potencjalnym absolwentom rynki pracy za granicą – podkreśla dr Grażyna Adamczyk dyrektor Zespołu Szkół Nr 6 w Rybniku. Perspektywy zatrudnienia absolwenta tej specjalności są duże. Ponadto absolwenci nie powinni mieć barier językowych w kontaktach zawodowych.

Szacunki GUS podają, że w 2020 r. blisko 370 tysięcy osób starszych będzie potrzebowało opieki. Konieczność zapewnienia optymalnych warunków życia populacji ludzi starszych spoczywa na władzy państwowej, samorządowej oraz rodzinie, w tym celu tworzone są zespoły wsparcia i opiekuńczo-pomocowe gwarantujące wysoką jakość wykonywanych świadczeń. - Niepoślednią rolę w tych zespołach pełnią asystenci, a uzyskane w trakcie studiów szerokie kompetencje zawodowe pozwalają lepiej przygotować do wykonywanej pracy na rzecz populacji geriatrycznej – mówi dr Jerzy Rottermund fizjoterapeuta, specjalista rehabilitacji ruchowej II stopnia oraz z zakresu Organizacji i zarządzania pomocy społecznej.

W naszym społeczeństwie korzystanie z form instytucjonalnej opieki ciągle jest mało akceptowalne społecznie, wciąż funkcjonuje instytucja wielopokoleniowej rodziny, która podejmuje wyzwanie opieki nad osobami starszymi. Często jest to opieka nieprofesjonalna. Z badań GUS wynika, że największą grupę opiekunów osób starszych stanowią ich dzieci (51,1 proc), rzadziej małżonkowie (18,2 proc.), synowe i zięciowie osób starszych (13,4 proc.) oraz wnuki (6,6 proc.). - Zapewnienie profesjonalnej opieki osobom starszym, w postaci organizowania odpowiednich instytucji, jak i wspierania podstawowej jednostki społecznej- rodziny to jedno z wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się Europejczycy - mówi dr Alina Vogelgesang.


artykuł sponsorowany