Podłogi interaktywne do rozwijania dwujęzyczności w przedszkolach w Zabrzu
Wraz z nowym rokiem szkolnym 2025/2026 w zabrzańskich przedszkolach mają pojawić się podłogi interaktywne do rozwijania dwujęzyczności w zakresie języka angielskiego. Miasto Zabrze przy wykorzystaniu technologii FlySky wprowadzi po raz pierwszy w Polsce innowacyjne metody nauki języka obcego poprzez zabawę w ramach nowego projektu: „TIK??.. TAK - rozwój nowoczesnych technologii i dwujęzyczności w zabrzańskich przedszkolach”.
Na podłodze za pomocą umieszczonego wewnątrz klas rzutnika wyświetlany będzie obraz aktywowany przez poruszające się po nim dzieci. Interaktywna mata Projektu TIK? TAK będzie oferowała ponad 120 gier i aplikacji: logicznych, symulacyjnych, muzycznych czy sensorycznych. Poza nauką języka angielskiego urządzenie pozwoli na realizację podstawy programowej w zakresie wychowania przedszkolnego oraz wspieranie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dodatkowo dwujęzyczność programu pomoże w rozwoju poznawczym i społecznym.
- Wprowadzanie Projektu TIK? TAK zaczynamy od szkoleń wdrożeniowych we wszystkich przedszkolach biorących udział w projekcie. Każde przedszkole będzie zobowiązane do przeprowadzenia otwartych zajęć z udziałem rodziców oraz nauczycieli, a także opracowania autorskiego scenariusza zajęć z wykorzystaniem technologii FlySky - mówi prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska.
Realizujące Projekt TIK? TAK przedszkola będą przeprowadzać konkursy z wykorzystaniem urządzenia. Całość projektu ma zakończyć się konferencją podsumowującą, podczas której zostaną wręczone certyfikaty „Przedszkole Promujące Technologie IT oraz Dwujęzyczność”. Opublikowane zostaną również napisane przez przedszkola scenariusze zajęć.
Nowe przedszkola i place zabaw
W dzielnicach Grzybowice i Pawłów trwają przygotowania do ogłoszenia postępowania na prace projektowe nowych przedszkoli. Już teraz Miasto Zabrze pracuje nad nową koncepcją Planu Zagospodarowania Przestrzennego w Grzybowicach. Lokalizacja nowej placówki będzie konsultowana z Radą Dzielnicy tak, by jej lokalizacja była najwygodniejsza dla mieszkańców.
- Dzięki budowie nowego przedszkola w Grzybowicach znacznie zwiększy się komfort zamieszkujących tutaj rodziców przedszkolaków. Po zakończeniu budowy i otwarciu nowego obiektu również tutejsza szkoła podstawowa będzie mogła pomieścić więcej uczniów. Grzybowice to dzielnica, która niezwykle szybko się rozbudowuje i rozwija, więc każde wolne miejsce w szkole z pewnością zostanie wykorzystane – uzasadnia inwestycję prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska.
Po zimie miasto już do tej pory zainwestowało 150 tys. złotych w bieżące konserwacje i naprawy placów zabaw na terenie Zabrza. Miasto pozyskało także 600 tys. złotych z rządowego programu Aktywne Place Zabaw. Środki te zostaną przeznaczone na modernizację placów zabaw w żłobku przy ul. Buchenwaldczyków, jak i w filii przy ul. Andersa.
Uzdolniona artystycznie młodzież będzie miała okazję zaprezentować się przed publicznością
Uzdolniona artystycznie młodzież będzie mogła zaprezentować swoją twórczość w trakcie planowanego Przeglądu Amatorskich Zespołów Muzycznych. Zabrzańscy muzycy będą mieli okazję wystąpić na dużej scenie, a ich rówieśnicy i znajomi bawić się pod sceną w trakcie koncertów. Zwycięzcy przeglądu w nagrodę wystąpią na deskach sceny Domu Muzyki i Tańca podczas Święta Miasta.
- Większość młodych zabrzan pozytywnie zareagowała na pomysł organizacji przeglądu. Zgodnie z ich oczekiwaniami impreza odbędzie się na zakończenie roku szkolnego w czerwcu, a do dyspozycji artystów przekażemy scenę w Parku Miejskim – mówi prezydent Rupniewska.
Więcej pieniędzy na sport i na stypendia
Większa o 150 tys. złotych pula pieniędzy została przekazana na sport dzieci i młodzieży. Sukcesywnie zwiększana będzie też suma przeznaczana na stypendia dla najzdolniejszych uczniów, a przyszłoroczna podwyżka ma wynieść 50%. Obecnie stypendium w kwocie 3 i 4 tys. złotych otrzymuje 15 uczniów.
Młodzieżowy Budżet Obywatelski
W trakcie opracowywania jest też Młodzieżowy Budżet Obywatelski, który ma być formą konsultacji społecznych. Celem budżetu byłoby przeznaczenie części wydatków z budżetu miasta Zabrze na wskazane przez młodych mieszkańców projekty mieszczące się w kompetencjach gminy.
- Propozycje zadań do Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego będzie mógł zgłaszać każdy mieszkaniec Zabrza, który w roku przeprowadzania procedury Budżetu Obywatelskiego nie ukończy 18 lat. Uczestnicy mogą proponować zadania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, edukacyjnym oraz sportowym służące mieszkańcom miasta Zabrze – wyjaśnia Agnieszka Rupniewska.
Nowa inicjatywa - Biznes Junior
Miasto Zabrze wspólnie z Otwartym Forum Przedsiębiorców Nowego Zabrza pracuje też nad nową inicjatywą – Biznes Junior. W ramach projektu tworzonego wspólnie przez Powiatowy Urząd Pracy, Otwarte Forum Przedsiębiorców Nowego Zabrza i Zabrzańskie Centrum Rozwoju
Przedsiębiorczości szkoły i uczniowie będą mieli możliwość szerokiego wyboru miejsca odbywania praktyk. Wprowadzone mają być także wizyty studyjne, w ramach których uczniowie będą zapoznawać się z miejscem pracy oraz poznawać szanse i zagrożenia danego zawodu. Lista przedsiębiorstw będzie publicznie dostępna dla szkół, a program Biznes Junior ruszy od września.

Może Cię zainteresować: