Policjanci z komisariatu III zatrzymali 34-latka, który znęcał się nad swoją partnerką. – Z treści otrzymanego zgłoszenia wynikało, że 34-latek znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją partnerką. Zbieraniem materiału dowodowego w tej sprawie zajęli się policjanci z zabrzańskiej trójki – informuje zabrzańska komenda.
Zatrzymany usłyszał już zarzut dotyczący znęcania psychicznego oraz fizycznego nad partnerką. Decyzją prokuratora został objęty policyjnym dozorem, daltego w czasie postępowania musi zgłaszać się do jednostki policji. Podejrzanego obowiązuje ponadto zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej oraz kontaktowania się nią bez jej zgody, 34-latek otrzymał również nakaz opuszczenia mieszkania. Za popełnione przestępstwo podejrzanemu grozi teraz kara do 5 lat więzienia.
Jak zgłaszać przypadki domowej przemocy?
Policja przypomina, że przypadki domowej przemocy można zgłaszać pod numer alarmowy 11, obsługiwany przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W przypadku braku możliwości nawiązania połączenia głosowego można skorzystać z jednej aplikacji. Pierwsza to „Alarm 112”. Aplikacja pozwala nie tylko na zgłoszenie zdarzenia, ale także na dodanie adresów, pod którymi użytkownik najczęściej przebywa – takich jak dom czy praca. Co ważne, podczas rejestracji aplikacja wymaga wyrażenia zgody na dostęp do lokalizacji obsługiwanego urządzenia, co umożliwia precyzyjne wskazanie miejsca zdarzenia z wykorzystaniem mapy.
Inną aplikacją jest „Moja Komenda”. Oprócz możliwości kontaktu z osobami obsługującymi telefon alarmowy 112, osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą kontaktować się telefonicznie z dyżurnymi jednostek organizacyjnych policji odpowiedzialnych za konkretny rejon. – Dzięki aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą uzyskać dostęp do bazy danych zawierającej informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z terenu kraju, którzy wyposażeni są w telefony komórkowe, a także posiadają indywidualne adresy poczty elektronicznej. Istnieje zatem możliwość nawiązania zarówno kontaktu telefonicznego jak też przesłania korespondencji e-mail do właściwego dzielnicowego – podkreślają policjanci.
Kontakt z policją umożliwia także platforma „Policja E-usługi”, dostępna na stronie Komendy Głównej Policji. Z kolei dla osób, które chcą skorzystać z porady, działa policyjny Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie – nr 800 120 226 jest czynny w dni robocze w godzinach 9:30-15:30 i jest obsługiwany przez policjantów z Biura Prewencji KGP.
Może Cię zainteresować: