Za trzy dni 75 rocznica wybuchu II wojny światowej

6fea5c4b1fab94f3aac037afc504df8a

Sprawdź co z tej okazji przygotowało Muzeum w Gliwicach

Od dramatycznych wydarzeń kampanii wrześniowej, przez sytuację jeńców polskich w niewoli radzieckiej i niemieckiej, postawę społeczeństwa polskiego po powstanie i działalność Armii Krajowej. W związku z 75 rocznicą wybuchu II Wojny Światowej Muzeum w Gliwicach przygotowało wystawę „Wojna polsko-niemiecka 1939-1945. Czas okupacji, konspiracji i otwartej walki z wrogiem.”

Ekspozycja została usytuowana w trzech salach. Wśród zgromadzonych zabytków znalazły się między innymi: broń własnej produkcji wykorzystywana do walki z okupantem, sprzęt wojskowy oraz elementy uzbrojenia żołnierzy polskich z 1939r. a także uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy niemieckich i sowieckich. Wyświetlany będzie także dokument pt. „Oblężenie”, zrealizowany przez Amerykanina Juliena Bryana podczas niemieckiej inwazji i oblężenia Warszawy w 1939 r. Wernisaż wystawy odbędzie się 31 sierpnia o godz. 12:00, wstęp jest wolny jednak ilość miejsc ograniczona. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 31 sierpnia do 16 listopada 2014 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).

W gliwickiej Radiostacji (ul. Tarnogórska 129) przygotowano wystawę pt. "Zagłada polskich elit. Akcja AB - Katyń". Dotyczy ona wydarzeń w latach 1939-41, kiedy polska inteligencja stała się ofiarą masowych, drobiazgowo zaplanowanych działań eksterminacyjnych prowadzonych przez nazistowskie Niemcy i sowiecką Rosję. Ekspozycja w Radiostacji ma przypominać tamte tragiczne i bezprecedensowe wydarzenia. Najbardziej jaskrawymi przykładami represji z tego czasu były Nadzwyczajna Akcja Pacyfikacyjna (akcja AB) oraz zbrodnia katyńska. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 31 sierpnia do końca listopada 2014r.


30 sierpnia o godz. 16:00 w Willi Caro odbędzie się także wykład dr. Floriana Altenhönera pod tytułem: "Alfred Naujocks – człowiek, który rozpoczął II wojnę światową“ i prezentację najnowszego wydawnictwa Muzeum „W stronę wojny. Gliwice 1939”. Książka autorstwa dr. Grzegorza Bębnika przynosi cenny, bo oparty na szczegółowych badaniach źródłowych obraz miasta w momencie przełomu – „końcu pokoju – początku wojny”. Jak wiemy, Dzieje Gliwic w 1939 r. nierozłącznie wpisują się w wielką historię podzielonego polsko-niemiecką granicą Górnego Śląska. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.