Samolot z Gliwic miał wykryć i zidentyfikować cele

811ebeb995a22870e562dc4cc35a49b1

Drużyna High Flyers z Politechniki Śląskiej zajęła trzecie miejsce prestiżowym konkursie.

Drużyna z Politechniki Śląskiej zrzeszona w Międzywydziałowym Kole Naukowym High Flyers zajęła trzecie miejsce w konkursie na Bezzałogowy Obiekt Latający podczas IX Międzyuczelnianych Inżynierskich Warsztatów Lotniczych. Impreza odbyła się w Akademickim Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej.

Zadanie konkursowe polegało na wykryciu i identyfikacji celów w trybie pełnej autonomii lotu w obszarze o promieniu 1,5km. Wykonany w całości przez studentów Politechniki Śląskiej system bezzałogowy „POLSL HF-1 Orzeł” wykrył rozmieszczone cele, a sam zespół przedstawił dokumentację techniczną, za którą uzyskał najwyższą liczbę punktów spośród wszystkich startujących drużyn. Jak tłumaczą członkowie 12-sosobowej drużyny, uzyskane wysokie trzecie miejsce to efekt dobrej pracy zespołowej, a także wielomiesięcznych przygotowań i projektowania. Jak deklarują członkowie Koła Naukowego samodzielnie zaprojektowany i wykonany przez nich system autopilota konkuruje z gotowymi, komercyjnymi rozwiązaniami stosowanymi przez inne drużyny. „Wymaga jednak pewnej optymalizacji nad czym będziemy pracować w tym roku” – zapewniają studenci, którzy już planują kolejne starty w zawodach krajowych i zagranicznych.

Międzyuczelniane Inżynierskie Warsztaty Lotnicze to najbardziej prestiżowa konferencja młodych konstruktorów lotnictwa w Polsce i jednocześnie jedyne zawody samolotów bezzałogowych w Europie Wschodniej. Debiutujący w konkursie 12-osobowy zespół z Politechniki Śląskiej konkurował z doświadczonymi drużynami reprezentującymi m.in. uczelnie lotnicze z Rzeszowa, Warszawy oraz Częstochowy. Politechnikę Śląską reprezentowali: Marcin Janik, Marcin Kolny, Oliver Kurgan, Mateusz Pawłucki, Krzysztof Płatek, Tomasz Siwy, Marcel Smoliński, Łukasz Szczurowski, Piotr Tracichleb, Dominik Wybrańczyk, Agnieszka Ziebura oraz opiekun naukowy dr inż. Roman Czyba.

High Flyers zrzesza obecnie 48 studentów z Wydziałów Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Mechanicznego Technologicznego. Całemu zespołowi serdecznie gratulujemy.