Rozmówcy walczyli ze stereotypami i obalali mity dotyczące transplantacji.
Zajęcia, które odbyły się we wtorek w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych pokazały młodzieży prawdziwe znaczenie słów „oddać za kogoś życie”. W ramach kampanii społecznej „Drugie życie” spotkanie poprowadzili ks. Piotr Sadkiewicz – znany działacz społeczny i propagator idei transplantacji oraz członkini stowarzyszenia Życie po Przeszczepie. Goście opowiadali zarówno o idei transplantacji jak i o własnych przeżyciach związanych z przeszczepem tkanek i narządów. W rozmowie z uczniami zwracali uwagę na to jak ważnym jest otwarcie na drugiego człowieka, a oddanie części siebie to największy dar jaki można sobie wyobrazić. Na miejsce licznie przybyła młodzież z innych szkół ponadgimnazjalnych.
- Młodzi ludzie obecnie znajdują się na progu podejmowania różnych ważnych decyzji życiowych, zarówno tych większych i mniejszych. Decydują do jakiej szkoły pójdą, jaką pracę podejmę czy z kim zwiążą się na całe życie. Chciałam ich prosić o to, aby wśród tych wszystkich postanowień znalazła się decyzja o tym, czy podaruję życie komuś po swojej śmierci. – mówi przedstawicielka stowarzyszenia Życie po Przeszczepie.
Dzięki komuś, ja teraz mogę cieszyć się każdym dniem, nawet każdą minutą. Bo transplantacja to jest podarowanie części siebie. Jestem już po przeszczepie przeszło 9 lat. Jak widać mam się świetnie, pracuję zawodowo i widzę jak moi znajomi rozwijają się, studiują, rodzą dzieci, zostają ojcami – żyją pełnią życia. Przekonanie, że osoby po przeszczepie muszą znajdować się pod przysłowiowym kloszem to jest mit, który absolutnie trzeba zdementować – dodaje w rozmowie z naszą redakcją.
Każdy chętny otrzymał od organizatorów „Oświadczenie woli”, które zezwala na pobranie narządów posiadacza na przykład w razie wypadku. Do wypełniania dokumentów namawiał również ks. Piotr Sadkiewicz.
- Transplantacja to taka współczesna, nowa forma realizowania ewangelii. Wielu chrześcijan czeka na jakieś konkretne podpowiedzi ze strony Kościoła i księży, np. jak mają realizować przykazania. A oddanie narządów to jest właśnie taki konkretny wymiar realizacji przykazania miłości. Ofiarowanie siebie, ofiarowanie części swojego życia i zdrowia po to, aby ktoś mógł żyć i być radosnym, szczęśliwym.
Przede wszystkim chcę apelować do wszystkich młodych ludzi, aby byli otwarci na drugiego człowieka, na jego potrzeby. Chcę, aby szukali prawdy nie dali się omamić temu co mówi np. Internet. Chcę nauczyć ich, aby potrafili wybierać to co dobre, to co szlachetne i piękne. Jeśli chodzi o transplantację, namawiam, aby podjęli decyzję o donacji krwi lub gdy zajdzie taka potrzeba to o oddaniu narządów i tkanek.
{gallery}transplant{/gallery}