„Turecki aktor” oszukał mieszkankę Zabrza. Internetowa znajomość słono ją kosztowała

2200 zł kosztowała 41-letnią zabrzankę internetowa znajomość z „tureckim aktorem”. Poznamy w sieci znajomy miał jej wysłać paczkę z biżuterią i ubraniami, pozostawało tylko opłacić „cło”…

pixabay com
Turcja meczet

Zaczęło się jak w filmie. Poznany w internecie mężczyzna podający się za tureckiego aktora, trwająca blisko miesiąc wymiana korespondencji, a potem… słony rachunek za naiwność. Rzekomy „turecki aktor” obiecał 41-letniej kobiecie, że pomoże jej finansowo i prześle paczkę z biżuterią oraz ubraniami, którą ta będzie mogła sprzedać.

Kiedy paczka została rzekomo wysłana, z kobietą skontaktował się „urząd celny” (prawdziwy tak samo jak „turecki aktor”) i nakazał zapłacić jej cło w wysokości 2200 złotych. Ta pieniądze wpłaciła, ale paczka nie nadeszła. Odezwał się za to „turecki aktor” próbując wyciągnąć od kobiety kolejne pieniądze. Dopiero wówczas zorientowała się ona, że filmowa historia była zwykłym oszustem i powiadomiła o sprawie policję.

To nie pierwszy tego typu przypadek, gdy internetowa znajomość okazuje się sposobem na wyłudzenie pieniędzy, więc funkcjonariusze zwracają uwagę, że:

- jeżeli zostaliśmy wybrani na pomocnika w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego, za co mamy otrzymać np. 12 milionów dolarów, możemy być pewni, że jest to oszustwo;
- jeżeli zostaliśmy zwycięzcami zagranicznej loterii, w której nie braliśmy udziału, a nawet nie słyszeliśmy o niej, to śmiało możemy potraktować tę informację jako spam i od razu przekierować ją do kosza;
- jeżeli niespodziewanie otrzymamy miliony dolarów w spadku po krewnym, o którym nie mieliśmy pojęcia, to też więcej niż pewne, że nasza stopa życiowa się nie podniesie, a może być wręcz odwrotnie;
- jeżeli za przekazanie nam ogromnej kwoty pieniędzy, ktoś żąda od nas opłat manipulacyjnych (opłacania prawników i certyfikatów), możemy najwyżej odpisać, że opłaty te mogą zostać potrącone z fortuny, którą mamy otrzymać. Certyfikaty wystawiane przez różne instytucje, to dokumenty, które tak jak dokumenty identyfikacyjne, papiery wartościowe i banknoty, mają odpowiednie zabezpieczenia, takie jak choćby hologramy, recto-verso, czy mikrodruk, co oznacza, że po wykonaniu skanowania (digitalizacji obrazu), tracą swoje właściwości, a tym samym przesłany nam skan certyfikatu nie ma żadnej wartości i wagi prawnej.

Policja

Może Cię zainteresować:

Obywatel Francji i miłość w internecie? Chodziło o pieniądze. 44-letnia kobieta straciła ponad 50 tysięcy złotych

Autor: Redakcja

28/05/2024

Oszust internetowy Racool studio

Może Cię zainteresować:

Chciała mieć aktora. Mieszkanka Wirku wpadła w sidła oszusta

Autor: Jacek Skorek

04/09/2024

Rozbój w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Próba wymuszenia miliona złotych w Zabrzu. Nowe fakty, zatrzymano b. dziennikarza RMF i TVN

Autor: Redakcja

03/09/2024