Do zatrzymania 32-latka doszło podczas domowej interwencji. Jak ustalili policjanci z komisariatu III, mężczyzna już od dłuższego czasu znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją partnerką oraz synem. Po zebraniu materiału dowodowego przez kryminalnych, 32-latek został przesłuchany, po czym usłyszał zarzuty. Zabrzański sąd – na podstawie zebranego przez policjantów materiału dowodowego – zdecydował się na zastosowanie wobec 32-latka środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Mężczyźnie grozi teraz kara więzienia – nawet do pięciu lat.
Jak przypomina zabrzańska komenda, policja – obok przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia – jest zobowiązana do podejmowania działań w przypadku podejrzenia wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Działania te podejmowane są w ramach procedury „Niebieskiej Karty”. – Celem przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest zatrzymanie przemocy na etapie, który nie wypełnia jeszcze znamion przestępstwa. Policja, realizując swe ustawowe obowiązki reaguje na każdy sygnał dotyczący możliwości wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Podejmuje szereg inicjatyw, które mają na celu utrzymanie na wysokim poziomie zadań realizowanych w tym obszarze. W tym celu między innymi udostępnia kanały komunikacji dla obywateli, które wspierają działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie – podkreślają policjanci.
Szukając pomocy można dzwonić pod alarmowy numer 112, korzystać z uruchomionej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji aplikacji „Alarm 112”, aplikacji „Moja Komenda”, platformy „Policja E-usługi”, bądź z policyjnego Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie.