Powstający budynek centrum przesiadkowego będzie miał cztery kondygnacje. Na pierwszym poziomie działać będą perony, na drugim i trzecim znajdować się będą natomiast miejsca parkingowe (w sumie – 140). Z kolei na górze ma powstać ogród – będzie tu można odpocząć czekając na autobus. – Dzięki centrum przesiadkowemu zwiększy się dostępność środków transportu dla mieszkańców i gości, podniesie się poziom bezpieczeństwa, a także wzrośnie liczba miejsc parkingowych. Ważnym efektem będzie też redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza – w mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza .
Jak informuje Urząd Miasta, w najbliższych tygodniach – o ile pozwolą na to warunki pogodowe – wznowione zostaną prace drogowe na ulicy Goethego. Przełożone zostały już instalacje gazowe, wodne i elektryczne. Warto także przypomnieć, że w ramach podpisanej z wykonawcą – to konsorcjum firm NDI i NDI Sopot – umowy przewidziano nie tylko budowę samego centrum przesiadkowego wraz z infrastrukturą i wyposażeniem. Przebudowana zostanie między innymi sieć uzbrojenia terenu w zakresie kanalizacji sanitarnej, deszczowej, gazowej, wodociągowej, powstaną także sieci elektroenergetyczne i teletechniczne. Przebudowane będą drogi, także dojazdowe, chodniki i place manewrowe oraz ścieżki rowerowe, powstaną obiekty małej architektury czy infrastruktura związana z elektromobilnością.
Wykonawca zadba także o monitoring, a także system dynamicznej informacji pasażerskiej i biletomaty. Inwestycja pod nazwą „Centrum Przesiadkowe w Zabrzu” – współfinansowana ze środków Unii Europejskiej – kosztuje ponad 54,7 mln złotych. Powinna zakończyć się do 30 kwietnia 2023 roku.
Może Cię zainteresować: