Warto wyjaśnić, że ideę Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Nowotworów Wieku Dziecięcego – Złotego Września, od 2012 r. funkcjonującego w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Baracka Obamy, wypromowało międzynarodowe stowarzyszenie Childhood Cancer International (CCI). CCI stworzyło trzy akcje społeczne związane ze swoją misją: Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Wieku Dziecięcego (15 lutego), Tydzień Ozdrowieńców (w czerwcu) i właśnie – Golden September. W 2020 roku, w kampanii Miesiąca Świadomości Chorób Nowotworowych u Dzieci, do działań SIOP Europe, Childchood Cancer International Europe, PanCare (organizacji zrzeszających onkologów dziecięcych, środowisko akademickie, rodziców i pacjentów) dołączył Parlament Europejski. Akcję rozpoczęło oświetlenie jego siedziby w Brukseli. Partnerzy kampanii rozświetlili złotym światłem Tower w Londynie, wieżowce w Toronto, Kuala Lumpur w Malezji czy w Shenzen w Chinach.
W
Polsce inicjatywie Gold September patronuje Polskie Towarzystwo
Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Fundacja Iskierka jest członkiem
CCI Europe, ogólnoeuropejskiej organizacji zrzeszającej 67 organizacji z 30 krajów,
ściśle współpracuje ze specjalistami z zakresu onkologii,
psychologii, środowiskiem akademickim, naukowcami, przedstawicielami
różnych grup społecznych i organizacjami pozarządowymi w całej
Europie.
We wtorek, 20 września, podświetlone zostaną:
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
- Spodek w Katowicach
- Muzeum Śląskie w Katowicach
- Teatr Śląski w Katowicach
- Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne na Ceglanej w Katowicach
- Stadion Śląski w Chorzowie
- Opera Śląska w Bytomiu
- Radiostacja w Gliwicach
Jak tłumaczą w Fundacji Iskierka, złoty kolor symbolizuje zdrowie dzieci. – To inicjatywa z okazji Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Nowotworów u Dzieci. Od kilku lat fundacja włącza się w akcję pod hasłem #GoldSeptember. Organizowane są różnego rodzaju inicjatywy, które są pretekstem do rozmów i publikacji o realnych problemach w onkologii dziecięcej, pokazywania dobrych praktyk i różnych aspektów choroby oraz tego, jak można pomagać – wyjaśniają w fundacji.
We wtorek, 20 września, obchodzone będzie 50-lecie śląskiej hematologii. Zaplanowano nie tylko spotkanie zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, ale i debatę o najważniejszych postępach i wyzwaniach w dziecięcej onkologii. Tegoroczna akcja zostanie zainaugurowana o g. 20.00 w Sztolni Królowa Luiza. O g. 16.00 w Strefie Carnall Sztolni rozpocznie się piknik ze strefą animacji i zabaw dla podopiecznych fundacji i ich rodzin. Będzie wspólne świętowanie wraz z lekarzami, pyszny tort, piknikowy poczęstunek a o g. 18.00 koncert zespołu Happy Big Band. Wstęp na zaproszenia.
Na 21 września 2022 r. również w Zabrzu, w Hotelu Diament zaplanowano konferencję „Postępy w leczeniu w onkologii i hematologii dziecięcej”, na której między innymi o roli organizacji pozarządowych we wspomaganiu procesów leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi i hematologicznymi mówić będzie prezes Fundacji Iskierka Jolanta Czernicka-Siwecka.