Nagroda EMYA jest przyznawana przez Europejskie Forum Muzeów pod kierownictwem Rady Europy. W tegorocznej edycji nominowane zostały 33 placówki z całej Europy, najwięcej (aż 7) ze Szwajcarii, po 3 z Niemiec i Hiszpanii. Barw Polski w tym gronie broni Sztolnia Królowa Luiza będąca częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
- Cieszymy się, że wieloletnie starania Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu o udostępnienie dla ruchu turystycznego tak cennego dla Polski obiektu, z niezwykłą historią i rolą jaką odegrała sztolnia w przeszłości, zostały docenione przez europejskich specjalistów – napisali przedstawiciele zabrzańskiego muzeum w mediach społecznościowych.
"Sztolnia Królowa Luiza" to nazwa współczesna, stworzona z myślą o prowadzeniu ruchu turystycznego w dwóch, połączonych ze sobą zabytkowych obiektach: kopalni "Królowa Luiza" oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Udostępnienie całości Sztolni Królowa Luiza to efekt prowadzonych od 2009 r. robót górniczych i budowlanych, które pochłonęły w sumie ponad 182 mln zł ze środków unijnych, a także miejskich, wojewódzkich i rządowych.
W ramach przedsięwzięcia udrożniono przebiegającą 40 metrów pod centrum Zabrza Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną (na długości ok. 2,5 km) i zrewitalizowano część naziemną Sztolni, obejmującą trzy lokalizacje: Szyb Wilhelmina, Szyb Carnall i wylot Sztolni w centrum miasta. Całą sztolnię, wraz z częścią, w której odbywa się podziemny spływ łodzią otwarto do zwiedzania w roku 2018.
Może Cię zainteresować:
Ćwiczenia służb w Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu
Może Cię zainteresować:
Górnicze miasto bez ani jednej kopalni. QUIZ wiedzy o Zabrzu. Spróbuj swoich sił
Może Cię zainteresować: