– W 2023 r. godłem „Teraz Polska” nagrodzono 22 firmy (2 firmy otrzymały wyróżnienie). W gronie wygranych znalazły się między innymi: blok do chirurgii małoinwazyjnej, technologia trójwymiarowej wizualizacji obrazowych danych diagnostycznych, urządzenia dla branży telewizyjnej, program do komunikacji dla osób niemogących się porozumiewać, platforma publikacji naukowych, houseboat, zabytkowa kopalnia, leasing, system antydronowy i kilka innych absolutnie wyjątkowych produktów, usług i innowacji – wyjaśniają organizatorzy konkursu.
Dotychczas w konkursie „Teraz Polska” wzięło udział ponad 6 tysięcy polskich firm działających we wszystkich branżach krajowej gospodarki, a nagrodzono łącznie 814 produktów, usług i innowacji. – Godło „Teraz Polska” jest najlepszą wskazówką dla wielu pokoleń konsumentów, bo pozwala wybierać produkty i usługi racjonalnie, wskazując najwyższą jakość i krajowe pochodzenie – podkreślał Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.
Jednym z laureatów tegorocznego konkursu jest Muzeum Górnictwa Węglowego – kapituła doceniła zabrzańskie obiekty: Sztolnię Królowa Luiza i Zabytkową Kopalnię Guido. – Nasze miasto może się pochwalić stworzeniem unikatowego kompleksu, w skład którego wchodzi ponad 10 km podziemnych tras, w tym najdłuższy w Europie podziemny spływ i największy w Europie park maszyn, czy znajdująca się 320 metrów pod ziemią największa, podziemna strefa kultury. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to także zrewitalizowane strefy naziemne, z obiektami, w których odbywają się dziś warsztaty, koncerty i organizowane są wystawy – podkreślają w zabrzańskim magistracie.
Dodajmy, że tytuł „Wybitnego Polaka” trafił do tenisistki Igi Świątek oraz do producenta filmowego, scenarzysty i reżysera Andrzeja Krakowskiego.