Reymont zawita do Zabrza. W planie warsztaty, historyczne spacery i zapomniane opowieści

Miejska Biblioteka Publiczna znalazła się w pierwszej dziesiątce wnioskodawców w ramach ogólnopolskiego programu. Jego głównym bohaterem jest uznany pisarz i noblista Władysław Reymont. MBP otrzymało niemałe dofinansowanie na ciekawe zajęcia. Co planują bibliotekarze?

Narodowe Archiwum Cyfrowe
Biblioteka zabrze reymont

"Reymont - reaktywacja"

Pod takim hasłem odbędzie się projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu. Akcja została zgłoszona do programu "Reymont. Interwencje" Narodowego Centrum Kultury. Jak się okazało, przypadła do gustu - znalazła się w gronie laureatów i otrzymała niemałe dofinansowanie (15 000 zł). Niemała okazała się także konkurencja. Do programu zgłoszono aż 675 propozycji. Najlepsze 30 z nich może cieszyć się z dotacji. Łączna wartość środków przeznaczonych na wsparcie inicjatyw to milion złotych.

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Reymont. Interwencje, finansowanego ze środków MKiDN. W jego wyniku 1 000 000 zł trafi do 30 beneficjentów w całym kraju na wsparcie inicjatyw kulturalnych mających na celu upamiętnienie twórczości Władysława Reymonta w związku z przypadającą na rok 2024 setną rocznicą uhonorowania pisarza Nagrodą Nobla za powieść "Chłopi" oraz setną rocznicą jego śmierci, o której przypomniał Senat RP ustanawiając Władysława Reymonta patronem rozpoczynającego się właśnie 2025 roku - podaje NCK.

Noblista w Zabrzu

Biblioteka już cieszy się na nadchodzący projekt. W ramach zadania odbędą się warsztaty, spacery i spotkania z ekspertami. Oczywiście wszystko w literacko-historycznej tematyce.

O czym będzie projekt? Postaramy się ożywić wizję "Ziemi obiecanej" Reymonta w samym sercu Zabrza. Czy Śląsk był "ziemią obiecaną" dla tych, którzy szukali tu swojego miejsca? Przypomnimy historie wielkich rodów przemysłowych, takich jak Ballestremowie czy Borsigowie, ale też ludzi, którzy zaczynali od zera – Karola Goduli czy Joanny Gryzik. To opowieść o marzeniach, trudach i przemianach, które kształtowały nasz region - tłumaczą bibliotekarze.

W ramach projektu szykują się następujące atrakcje:

  • warsztaty fotograficzne w industrialnych zakątkach Zabrza, takich jak osiedla Borsiga i Ballestrema
  • historyczne spacery śladami "Ziemi obiecanej", podczas których odkryjemy wielokulturowe dziedzictwo Zabrza – od losów żydowskiej społeczności po zapomniane opowieści dawnych ewangelików
  • spotkania z ekspertami i pasjonatami historii, którzy przybliżą świat przemysłowych fortun, marzeń i wyzwań
  • seminarium podsumowujące, które będzie okazją do wymiany refleksji i podziwiania efektów wspólnej pracy
Wigilia dla potrzebujących w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Wigilia na 400 osób w Zabrzu. Przy tym stole każdy miał swoje miejsce

Autor: Urszula Ważna

24/12/2024

Kolędowanie z Górnikiem Zabrze

Może Cię zainteresować:

Górnik Zabrze w świątecznym klimacie. Kolędował razem z kibicami na stadionie

Autor: Urszula Ważna

18/12/2024