Ten rodzaj sygnalizacji jest stosowany na przejściach, których specyfika uzasadnia jej instalację np. przejścia, na których często dochodzi do wypadków, przejścia słabo widoczne dla kierowców, przejścia na drogach o dużym natężeniu ruchu pojazdów itp. W zależności od lokalizacji takiej sygnalizacji oraz od uwarunkowań, stosuje się różne rozwiązania techniczne np. zasilanie z panelu solarnego lub sieciowe, dodatkowe oświetlenie uliczne, kamera monitoringu itd. - mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska z ZDM GliwiceW Gliwicach ww. sygnalizacje zainstalowane są już w następujących miejscach: - ul. Królewskiej Tamy w pobliżu PEC Gliwice, - ul. Kosów w pobliżu skrzyżowania z ul. Derkacza, - ul. Jedności w pobliżu skrzyżowania z ul. Przedwiośnie.
Przejścia z aktywną sygnalizacją ostrzegawczą. Co to takiego?
Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach ogłosił przetarg na budowę aktywnych sygnalizacji ostrzegawczych na kolejnych skrzyżowaniach. Nowoczesny system ma zostać zamontowany w kolejnych dwóch miejscach:
- w ciągu ulicy Toszeckiej w rejonie skrzyżowania ulic Toszecka – Jagodowa – Borówkowa
- w ciągu ulicy Żabińskiego w rejonie skrzyżowania ulic Żabińskiego – Gomułki
Aktywna sygnalizacja świetlna na przejściach dla pieszych to rodzaj sygnalizacji ostrzegawczej dla kierowców. Działanie takiej sygnalizacji polega na podświetlaniu znaku D-6 – przejście dla pieszych - sygnałami świetlnymi (żółtym pulsującym). W najnowszych rozwiązaniach sygnał żółty pulsujący jest wyświetlany tylko w momencie wykrycia pieszego/pieszych przez czujnik radarowy - niezależnie z której strony pojawi się pieszy. Aktywna sygnalizacja świetlna ma na celu zwiększenie uwagi kierowców na przejściach dla pieszych.