W kapsule znajduje się akt wzniesienia pomnika, w którym przeczytać można nie tylko o historii miasta, ale także dokonaniach znanego w świecie medycyny prof. Zbigniewa Religi. 15 listopada 1985 roku, zabrzański kardiochirurg przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Pod koniec życia, przyznał, że wszystkie osiągnięcia zawdzięcza rodzinie... i Zabrzu.
- Jeśli ktoś za 100 czy 200 lat wyciągnie kapsułę, będzie mógł przeczytać dlaczego postawiliśmy pomnik, z jaką ogromną wdzięcznością i z jakim oddaniem w obydwie strony ta przyjaźń funkcjonowała - przyznaje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza
Do ziemi trafił także album Znani Zabrzanie oraz wydawnictwo podsumowujące najważniejsze minione wydarzenia w mieście. Nie zabrakło także dzisiejszej prasy, monet, pocztówek, czy monografii poświęconej klubowi Górnika Zabrze.
Zabrzanin z wyboru. Lekarz z powołania
Zdaniem wielu mieszkańców, a także samej prezydent - Zabrze zawdzięcza profesorowi Relidze ukierunkowanie dalszego rozwoju miasta. Dawniej, miejsce silnie związane jedynie z przemysłem, zapisało się na kartach historii właśnie dzięki spektakularnym dokonaniom lekarza w dziedzinie kardiochirurgii. W wrześniu 2002 roku, Religa - jako pierwszy w historii - został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Zabrze. Po latach, u zbiegu ulicy nazwanej jego imieniem, mieszkańcy i odwiedzający mogą podziwiać także ogromny monument profesora. W tej chwili, przy zabrzańskim ratuszu, trwają ostatnie prace związane z wykończeniem pomnika, autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha. Oficjalne "odsłonięcie" zaplanowano na 30 września 2022 roku.