Pocztówka z Gliwic. Wysłał ją żonie 110 lat temu

W zbiorach fotografii Działu Historii i Dokumentacji Mechanicznej Muzeum w Gliwicach znajduje się pokaźna kolekcja pocztówek. W większości są to pocztówki z widokami dawnych Gliwic. Część z nich stanowiła zbiór dawnego Oberschlesische Museum in Gleiwitz. Wiele spośród nich zostało przekazanych do zbiorów przez różnych darczyńców, część zaś stanowiła kolekcję założyciela i pierwszego dyrektora Muzeum, Artura Schillera. Jedną z takich pocztówek jest czarno-biała widokówka przedstawiająca kasyno cywilne w Gliwicach, przy ówczesnej Gartenstrasse (ul. Ogrodowej), obecnie ul. Barlickiego. W budynku tym mieści się obecnie przedszkole. Kartkę tę do swojej żony – Ilus (Ilony) – wysłał założyciel gliwickiego Muzeum i jego pierwszy dyrektor – Artur Schiller. Kartka została wysłana z Gliwic do Parádfürdő – miejscowości uzdrowiskowej na Węgrzech. Data nadania to 15 lipca 1905 roku, a więc niecałe 4 miesiące po powołaniu Oberschlesische Museum in Gleiwitz (22 marca 1905 roku). Tekst kartki brzmi: „Kochana Ilus! Dzisiaj nie wyjechałem. Wyjadę jutro rano o 7.30. Przenocuję najprawdopodobniej we Frydku (ob. Frydek – Mistek w Czechach). Porażka. Pozdrawiam i całuję Ciebie i Musel. Artur.”

Adresatką kartki była pochodząca z Węgier Ilona Schiller (z domu von Pilich), zaś nadawcą jej mąż – Artur Schiller. Pierwszy dyrektor Muzeum w Gliwicach ożenił się z Iloną w 1890 r. i z miłości do niej nauczył się języka węgierskiego. Tym miłym akcentem, w 110. rocznicę założenia Muzeum, chcemy przypomnieć o jego założycielu i pierwszym dyrektorze, a zarazem wrażliwym człowieku oraz kochającym i czułym mężu – mówią Joanna Puchalik i Anna Kulczyk z Działu Historii gliwickiego Muzeum.

Od wtorku, 29 września, oryginalną pocztówkę zobaczyć będzie można w Zamku Piastowskim, a już niedługo jej reprodukcję zakupimy w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej.