Planujesz kredyt na mieszkanie? Sprawdź co Cię czeka w 2016 roku
Rok 2016 przynosi wiele zmian w ofercie kredytów hipotecznych. O najważniejszych rozmawiamy ze specjalistą z Doradztwa Finansowego 007.
Wyższy wkład własny
Od kilku lat mamy do czynienia z systematycznym wzrostem wymaganego przez banki wkładu własnego. W 2015 roku było to 10%, w tym roku jest 15%. To efekt wprowadzonej w 2013 roku Rekomendacji S, która wymusza na bankach podwyższanie wkładu własnego o 5% rocznie. W 2017 roku będzie to ostatecznie 20%. - Czasy, gdy banki udzielały kredytów na 120% wartości nieruchomości bezpowrotnie minęły. W tym roku aby nabyć na kredyt mieszkanie warte 200 000 zł, klient musi posiadać minimum 30 000 zł oszczędności – tłumaczy doradca finansowy. To może utrudnić wielu osobom spełnienie marzenia o posiadaniu własnego M. - Jeśli ktoś nie posiada 15% wkładu własnego może skorzystać z jednego z kilku rozwiązań proponowanych przez banki. Może zabezpieczyć brak części wkładu własnego, np. poprzez zakup tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu. W praktyce oznacza to wyższe koszty kredytu przy niższym wkładzie własnym. Można również skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych, czyli otrzymać od Państwa dofinansowanie. Ta druga opcja oznacza jednak spełnienie 2016 roku również uległy zmianie – wyjaśnia specjalista.
Program Mieszkanie dla Młodych
To program rządowy, mający na celu pomoc osobom młodym przy zakupie mieszkania na kredyt. Klient ubiegający się o dopłatę z tego programu może mieć maksymalnie 35 lat (w przypadku małżeństw brany pod uwagę jest wiek młodszego małżonka). Warunek ten nie dotyczy rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci. Takie rodziny mogą też liczyć na najwyższe dofinansowanie (nawet 40% wartości nieruchomości). Średnia dopłata dla singli i małżeństw bez dzieci to 10-15%, co pokrywa wysokość wymaganego wkładu własnego. - Nie każde mieszkanie kwalifikuje się do programu MDM. Co prawda odblokowany został rynek wtórny, ale nadal występują pewne ograniczenia dotyczące np. maksymalnej powierzchni mieszkania czy też jego wartości – dodaje doradca.
Jak sprawdzić wysokość dopłaty?
- Najlepiej skontaktować się z naszym doradcą, który bezpłatnie sprawdzi na jakie dofinansowanie możemy liczyć. Wystarczy podać kilka danych i w ciągu 5 minut wiemy czy możemy skorzystać z programu MDM i w jakim zakresie. Możemy też wstępnie wyliczyć zdolność kredytową i przygotować symulację kredytu hipotecznego. Zachęcam do szybkiego kontaktu z doradcą nawet jeśli planujemy kupić mieszkanie pod koniec roku. Umożliwi to złożenie wniosku o dopłatę i zarezerwowanie środków. Program cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że już ponad połowa środków przeznaczonych na dopłaty w tym roku została wykorzystana. Przewiduje się, że w drugiej połowie roku może zabraknąć pieniędzy. - tłumaczy pracownik Doradztwa Finansowego 007.
Droższe kredyty
- Nawet jeśli ktoś nie planuje skorzystać z rządowych dopłat i chce zaciągnąć zwykły kredyt mieszkaniowy to również radzimy pośpieszyć się ze złożeniem wniosku. Szykują się wzrosty kosztów kredytowych, związane m.in. z wprowadzeniem podatku bankowego. Niektóre banki już podniosły marże, nawet o 20%. Pozostałe na pewno niedługo to zrobią. - informuje doradca. Do końca lutego można jeszcze skorzystać z promocji w niektórych bankach i uzyskać warunki podobne do tych z 2015 roku.
Jaką ofertę wybrać?
Jest wiele banków i wiele różnych ofert. Niemożliwe jest samodzielne sprawdzenie wszystkich z nich, chociażby ze względu na czas. - Najlepiej udać się do doradcy finansowego, który po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu przygotuje i porówna oferty z kilkunastu banków. Dzięki temu klient będzie mógł wybrać najlepszą ofertę, korzystając z wiedzy i doświadczenia specjalisty. Nasi doradcy działają mobilnie, co pozwala zaoszczędzić cenny czas klienta.
Doradzamy, nie sprzedajemy
Na rynku jest wielu doradców finansowych i pośrednictw kredytowych. Niestety większość z nich zamiast doradzać, sprzedaje klientom produkty, które są najbardziej opłacalne dla nich, nie dla klienta. My działamy inaczej. Nasi doradcy są tak samo wynagradzani, bez względu na to, z jakiej oferty skorzysta klient. Nie pobieramy od klientów żadnych dodatkowych opłat. To gwarancja uczciwości i rzetelności. Klient ma pewność, że otrzymał najlepszą ofertę. Ponadto pomagamy przy formalnościach związanych z dokumentami, negocjujemy za klienta warunki cenowe w bankach i pomagamy przy zawieraniu umów np. z właścicielem mieszkania, deweloperem czy notariuszem. Współpracujemy z prawie 50 instytucjami finansowymi (bankami i firmami pozabankowymi), znamy doskonale oferty banków, bo działamy w branży finansowej od lat. Posiadamy oferty również dla osób ze złą historią kredytową, pomagamy wyjść z zadłużenia i spłacamy długi komornicze.
Kontakt do naszych doradców: 733 072 155 lub 690 424 651 Siedziba Doradztwa Finansowego 007 mieści się w Gliwicach, przy ul. Daszyńskiego 5, pok. 106. Zapraszamy