W festiwalu będą brać udział amatorzy, szkoły gastronomiczne i profesjonaliści, a ich rywalizację w kategoriach potrawa regionalna i potrawa inspirowana tradycją - zwieńczą nagrody Złotego, Srebrnego i Brązowego Fartucha. Oczywiście na gości czekać będą przeróżne pyszności serwowane przez restauracje Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki”. Będzie więc można zakosztować nie tylko rodzimej, śląskiej kuchni, ale też potraw kuchni beskidzkiej i jurajskiej. Nie zabraknie również stoisk z lokalnymi produktami z województwa śląskiego prosto od producentów.
– Festiwal „Śląskie Smaki” ma na celu promocję kuchni regionalnej województwa i podtrzymywanie kulinarnych tradycji z nią związanych – mówi Adam Wawoczny, prezes zarządu Śląskiej Organizacji Turystycznej. – Charakterystyczne jest to, że kuchnia będąca niezwykle tradycyjną, zawiera w sobie wiele aktualnych trendów dotyczących żywienia, czy życia w stylu slow. XVI Festiwal „Śląskie Smaki” zagości w Zabrzu, mieście obchodzącym w tym roku swoje 100-lecie.
Podczas imprezy odbędą się też dwa pokazy kulinarne znanych mistrzów – Pascala Brodnickiego i Remigiusza Rączki oraz Bitwa Smaków, której efektów będą mogli skosztować odwiedzający festiwal.
Imprezę uświetnią między innymi program muzyczno-kabaretowy Krzysztofa Respondka, występ Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Co w menu?
Tu szykuje się prawdziwa uczta dla podniebienia smakoszy. Będą żur śląski na maślance z białą kiełbasą, żeberka z ciaperkapustą (albo panczkrautem :D), schab po naszemu – faszerowany krupniokiem na musie z czerwonej kapusty, żur żeniaty, zupa krem z buraka z pomidorem i tymiankiem, galert śląski, rolada śląska z kluskami, sosem i modrą kapustą, kopa pszczyńska, tort Sachera, bioło polywka, kita świńska w kapuście, żebroczka, placki ziemniaczane ze szpyrkami, placki ziemniaczane ze śmietaną, kołocz wiślański z serem, chrzanica, bigos, gołąbki z dziczyzny.
Bardziej wyszukane dania – w konkursie
W konkursie kulinarnym pojawią się też bardziej wyszukane dania: tatar z daniela, saurebraten z dzika z fojerki i oberiba na gęsto, królik w sosie musztardowym z żymlokiem w boczku, skorzonera (czyli wężymord), tartaletki z musem z kapusty z karmelizowanymi borowikami, krem z kalarepy z pesto z lubczyku z prażonymi migdałami, comber królika w boczku na krupnioku z sosem z konfitowanej cebuli z masłem ziołowym, nadziana piękna z Rept, kaczka w buraczkach, zupa krem z czosnku, pierogi z krupniokiem i panczkrautem.
Król Festiwalu - żur
Wiele drużyn właśnie na żur postawiło w tym roku. Tegoroczna Bitwa Smaków odbędzie się między żurem Remigiusza Rączki, a żurem Dominika Więcka, szefa kuchni restauracji Szyb Maciej w Zabrzu.
Podsumowując – warto przyjść na czczo!
Program Festiwalu
- 13.00 - otwarcie Festiwalu „Śląskie Smaki”
- 13.15-14.00 - Muzyczne Smaki Świata – koncert Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
- 14.00-15.00 - Krzysztof Respondek – program muzyczno-kabaretowy
- 15.00-16.00 - Pascal Brodnicki - pokaz kulinarny
- 16.15-17.00 - Frele – koncert trio muzycznego
- 17.00-17.30 - Pascal Brodnicki - pokaz kulinarny
- 17.30-18.00 - zakończenie konkursu kulinarnego, wręczenie nagród laureatom Festiwalu
- 18.00-19.00 - Bitwa Smaków - pokaz kulinarny Remigiusza Rączki wraz z degustacją
- 19.00-20.00 - Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – koncert galowy z orkiestrą
- 20.00 - zakończenie Festiwalu "Śląskie Smaki"
Dodatkowo:
- specjalna strefa atrakcji dla dzieci
- stoiska produktów lokalnych
- rękodzieło
- Kuchenne Ewolucje - warsztaty i konkursy kulinarne dla dzieci i dorosłych
- bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem Areny Zabrze - stadionu klubu piłkarskiego Górnik Zabrze (zbiórki przy recepcji VIP). Zwiedzanie w godzinach 13.00-18.00 co 30 minut.