Nieletni z papierosem w dłoni to już codzienność. W nabyciu używek pomagają nieuczciwi sprzedawcy.
Kiedy odwiedziliśmy 10 sklepów w centrum zaopatrzonych w różnego rodzaju alkohole, wyniki dziennikarskiej obserwacji miło nas zaskoczyły. 9 na 10 pań bez najmniejszego zająknięcia zapytało o dowód osobisty. Tylko w jednym sklepie o nazwie do złudzenia przypominającej nazwę gliwickiej drużyny piłkarskiej, kontrola wyszła negatywnie.
Niestety, zupełnie inaczej przedstawiają się wyniki sprzedaży wyrobów tytoniowych. Papierosy i tabaka, według przeciętnego gliwickiego sprzedawcy, nie są tak szkodliwe jak alkohol. Dlatego młodzi ludzie nie mają najmniejszego problemu z zakupem używek. W 6 sklepach na 10 ekspedientki bez wahania sprzedały wyroby tytoniowe, nie pytając o dowód osobisty.
Aby rozwiać ewentualne wątpliwości sprzedawców, wystarczyło dodać, że papierosy są dla czekającej w domu mamy. - Nie mamy na to wpływu. Jak będzie chciał zapalić to kupi gdzie indziej. Poza tym trudno rozpoznać ile taka osoba ma lat. Nikt też nie chce czekać nieskończoność w kolejce. - komentuje 50-letnia ekspedientka.
Sprawą zajęli się Strażnicy Miejscy, którzy przeprowadzają akcję STOP 18. Głównym celem działań jest poprawa przestrzegania zasad sprzedaży tytoniu. Strażnicy zajmą się szkoleniem sprzedawców oraz znakowaniem miejsc, w których są sprzedawane wyroby tytoniowe.
Przypominamy:
Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniów i wyrobów tytoniowych z dnia 9 listopada 1995 r. (Dz.U. z 1996 nr 10 poz. 55) tekst ujednolicony 15 maja 2012 r.
Art. 6. ust. 1. Zabrania się sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18. W miejscu sprzedaży wyrobów tytoniowych umieszcza się widoczną i czytelną informację o treści: „Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18 (art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych).
1a. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności kupującego wyroby tytoniowe sprzedawca może zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego.
2. Zabrania się sprzedaży wyrobów tytoniowych na terenie podmiotów wykonujących działalność leczniczą w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, szkół i placówek oświatowo-wychowawczych oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych.
4. Zabrania się sprzedaży papierosów w opakowaniach zawierających mniej niż dwadzieścia sztuk oraz luzem bez opakowania.
Art. 13. ust. 1. Kto:
1) sprzedaje wyroby tytoniowe lub nie umieszcza informacji o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych, wbrew przepisom art. 6,
3. W przypadkach określonych w ust. 1 i 2 orzekanie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.
(foto. STOP 18)