Funkcjonariusze wydziału kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu ustalili tożsamość, a następnie zatrzymali we Wrocławiu dwóch mężczyzn w wieku 22 i 32 lat, którzy – jak się okazuje – wzięli udział w co najmniej trzech oszustwach metodą „na policjanta”.
Podejrzanym postawiono już zarzuty dotyczące oszukania mieszkanki Zabrza oraz dwóch gliwiczanek. Do przestępstw doszło w lutym i marcu tego roku, a oszuści wyłudzili od swoich ofiar ponad 365 tysięcy złotych. Jak informują policjanci, czynności w sprawie trwają, a zatrzymanym grozi teraz do ośmiu lat więzienia.
Policjanci przypominają także o środkach ostrożności, które trzeba zachować w przypadku odebrania telefonu z prośbą o pomoc finansową dla członka rodziny czy przekazanie pieniędzy policji:
- Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe.
- Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku – odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki najlepiej o kilka dni.
- Poradzić się znajomych, sąsiadów, rodziny czy policjanta – numer 112.
- Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć rozmowę, zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
- O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować policjantów pod numerem alarmowym 112.
– Pamiętajmy, że policjanci, jak również inni urzędnicy, nie żądają od nas, tym bardziej przez telefon, wpłaty żadnych pieniędzy – podkreślają w komendzie.