Nowe projekty i sprawdzone rozwiązania dla zabrzańskich seniorów. Klub Rozwoju Cyfrowego, Ambasada Seniora i nie tylko

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego jak na dłoni widać, że z roku na rok coraz większy udział w strukturze demograficznej mają seniorzy. W trosce o zabrzańskich nestorów Miasto Zabrze utrzymuje działające już rozwiązania i wprowadza nowe, które będą pozytywnie wpływać na codzienność i samopoczucie osób starszych.

Nowe projekty i sprawdzone rozwiązania dla zabrzańskich seniorów

Nowe projekty dla seniorów

Od 1 czerwca 2025 r. seniorzy z Zabrza będą mogli wziąć udział w Klubie Rozwoju Cyfrowego, który jako pierwszy tego typu projekt w mieście zostanie zorganizowany w Centrum Usług Wspólnych. Na uczestników czekają zarówno indywidualne konsultacje i doradztwo, jak i warsztaty oraz szkolenia grupowe.

- Zabrzańscy seniorzy będą uczyć się korzystania z elektronicznych usług urzędowych i sprawnego posługiwania się aplikacją mObywatel. Prowadzący pokażą im także social media i występujące w nich zagrożenia, jak np. dezinformacja, bankowość internetową oraz poinstruują jak wysyłać przesyłki przy pomocy paczkomatów. Klub Rozwoju Cyfrowego będzie też uczył o czyhających w sieci niebezpieczeństwach - wyjaśnia prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska.

Dla seniorów zostanie również uruchomiona Ambasada Seniora, która stanie się centrum koordynacji działań podejmowanych na rzecz osób starszych. Ambasada będzie pełnić rolę miejsca spotkań, gdzie realizowane będą międzypokoleniowe projekty łączące zabrzańską młodzież z seniorami.

Seniorzy w Zabrzu będą też dysponować swoim samorządem. W Zabrzu na wzór Młodzieżowej Rady Miasta będzie powołana Miejska Rada Seniorów, w ramach której osoby starsze będą mogły zgłaszać własne projekty i działać na rzecz lokalnej społeczności. Obecnie jej powstanie jest powiązane z projektem szwajcarskim, ale plan powstania Miejskiej Rady Seniorów zostanie zrealizowany niezależnie od projektowych rozstrzygnięć. W projekcie szwajcarskim stawiamy na współpracę seniorów z młodym pokoleniem, która będzie rozwijać się poprzez cykl warsztatów. Zabrze stawia na współpracę międzypokoleniową.

Na terenie miasta działać będzie także program „Złota Rączka” wraz z „Przyjaznym telefonem”. Z programu będą mogły skorzystać osoby starsze oraz niepełnosprawne. Złota Rączka wykona w miejscu zamieszkania drobne naprawy, dzięki czemu zwiększy się zarówno poczucie komfortu mieszkańca, jak i jego bezpieczeństwo. Przyjazny telefon pozwoli na zapoznanie się z pełną ofertą senioralną w mieście.

- Zabrzańska Złota Rączka będzie fachowcem na każdą ewentualność. W ramach programu na który zaplanowano prawie 1,3 mln złotych będziemy naprawiać w szczególności awarie elektryczne, gazowe oraz wodno-kanalizacyjne – zachwala program Agnieszka Rupniewska.

Bezpieczeństwem seniorów zajmuje się również Straż Miejska w Zabrzu. Funkcjonariusze prowadzą cykl spotkań poświęcony metodom oszustw stosowanych wobec osób starszych, praktycznym poradom dotyczącym bezpieczeństwa na co dzień oraz sposobom reagowania w sytuacjach kryzysowych. Dodatkowo wśród seniorów dystrybuowane są broszury firmy Seniorze.pl „Bezpieczny Senior” uświadamiające osoby starsze, jak uchronić się przed przestępstwami telefonicznymi.

Od niedawna w mieście funkcjonuje także koordynator ds. seniorów, który wspiera działania senioralne, jak diagnozowanie potrzeb osób starszych czy ich aktywizacja oraz udziela wszystkich informacji związanych z miejską ofertą przeznaczoną dla seniorów.

Ponadto 6 maja w Teatrze Nowym w Zabrzu odbędzie się Gala Ambasadora Srebrnego Pokolenia Województwa Śląskiego. Podczas gali zostaną wręczone statuetki dla czterech osób 60+ w następujących kategoriach:

  • Ambasadora Srebrnego Pokolenia z Sercem na Dłoni 2024 – seniorki, bądź seniora, którzy pomagają innym,
  • Eko-Ambasadora Srebrnego Pokolenia 2024 – seniora, bądź seniorki walczących o klimat i czyste powietrze,
  • Ambasadora Srebrnego Pokolenia – Mistrza dla Młodych 2024 – seniorki, bądź seniora, którzy skupiają się na relacjach międzypokoleniowych, przekazują wiedzę młodym,
  • Ambasadora Pracującego Srebrnego Pokolenia 2024 – seniorki, bądź seniora aktywnych zawodowo.

Kontynuacja sprawdzonych działań

Swoją działalność będzie kontynuować Centrum Aktywności Senioralnej, które jest ośrodkiem łączącym miasto z ludźmi powyżej 60 roku życia. W ramach CAS diagnozowane są potrzeby seniorów, udzielane jest im wsparcie, a także prowadzone są zajęcia aktywizacyjne i integrujące.

Centrum Aktywności Senioralnej składa się z: Klubu Seniora Zandka z siedzibą w Centrum Usług Społecznych przy ul. Stalmacha 7 oraz Klubów „Senior+” w Zabrzu przy ul. Żółkiewskiego 12a i ul. Bytomskiej 82.

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zabrzańskich seniorów miasto aktywnie uczestniczy w programie opasek ratunkowych dla seniorów, który pierwotnie był finansowany z rządowego programu Korpus Wsparcia Seniorów. Decyzją prezydent Agnieszki Rupniewskiej po zakończeniu programowego finansowania miasto nadal opłaca niezbędne do działania systemu abonamenty.

Opaski ratunkowe w momencie upadku bądź gorszego samopoczucia dają możliwość powiadomienia Centrum Ratunkowego, które po rozpoznaniu objawów i sytuacji ma możliwość zadysponowania Zespołu Ratownictwa Medycznego na dokładnie wskazaną przez opaskę lokalizację. Opaska przeznaczona jest dla seniora, który przez dłuższy czas pozostaje sam.

Kontynuowany będzie także program transportowy door to door. Jest to bezpłatna usługa przewozu przeznaczona dla osób mających trudności w samodzielnym przemieszczaniu się np. ze względu na ograniczoną sprawność w tym: poruszające się na wózkach inwalidzkich, o kulach, niewidome, słabowidzące i inne. Aktualnie program ten w całości jest finansowany przez Miasto Zabrze, a w 2024 roku zrealizowano 900 przejazdów.

Na seniorów nadal czeka również program Zabrzański Senior 65 +, którego celem jest podniesienie poziomu aktywności oraz zwiększenie dostępności usług sportowych i medycznych dla mieszkańców Zabrza. Zabrzański Senior 65+ oferuje zniżki na zajęcia sportowe, rekreację oraz usługi medyczne i zakupy.

Podobnie jak seniorzy w całej Polsce, tak i Zabrzanie mogą ciągle używać Ogólnopolskiej Karty Seniora wydawanej po ukończeniu 60 roku życia. Uprawnia ona do korzystania z ulg i rabatów na terenie całego kraju oraz wydawana jest bezpłatnie i bezterminowo.

Zabrze kopalnia guido

Może Cię zainteresować:

Zabrze – centrum turystyki industrialnej. Zaczęło się od Ośrodka Propagandy Górnictwa

Autor: Maciej Poloczek

19/04/2025

Dworzec gliwice

Może Cię zainteresować:

Alternatywne połączenie kolejowe Gliwice - Zabrze - Katowice

Autor: Maciej Poloczek

17/04/2025

Slazaq agnieszka rupniewska

Może Cię zainteresować:

„Podsumowaniem mojej pracy powinna być końcówka kadencji”

Autor: Maciej Poloczek

14/03/2025

Reklama