Miasto naukowców i wyspecjalizowanych technologii.
Miasto, w którym od pomysłu do innowacyjnego przedsięwzięcia droga jest prosta i krótka. Miasto, w którym działają najważniejsze ośrodki naukowe i technologiczne południowej Polski. Takie są Gliwice. Ale nauka i przemysł to nie wszystko. Przede wszystkim liczą się mieszkańcy i jakość ich życia. To właśnie z myślą o nich powstał projekt oświetlenia miejskiego pod nazwą „Nowe światło dla Gliwic. Balance - Work - Life ”, stworzony przez władze Gliwic we współpracy z Tauron Dystrybucja.
- Realizowany projekt harmonijnie łączy ekspozycję pereł miejskiej architektury z poprawą komfortu i bezpieczeństwa użytkowników traktów drogowych. Dzięki realizacji przedsięwzięcia Gliwice zyskają estetyczne oświetlenie, które jest tanie w utrzymaniu, efektowne i wizualnie porządkuje przestrzeń. - mówi Piotr Kołodziej, prezes Tauron Dystrybucja.
Zadanie nie jest łatwe. Projekt zakłada bowiem nie tylko uporządkowanie struktury oświetlenia w Gliwicach, ale też nadanie miastu przy pomocy światła charakteru i klimatu. Jak zrealizować tę inwestycję? W myśl planu dwa podstawowe rodzaje oświetlenia: oświetlenie architektoniczne (iluminacja budynków) i funkcjonalne (np. oświetlenie uliczne) wykreują nowy, spójny, nocny obraz miasta. To pierwsze będzie odzwierciedlać wyjątkowy charakter Gliwic i podkreślać ich tożsamość. To drugie zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo. Synteza obu wniesie istotny wkład do obrazu przestrzeni publicznej, podniesie jakość życia oraz zdecydowanie zmieni wizerunek naszej aglomeracji.
Piękno Starego Miasta pokazano w projekcie przy pomocy odmiennej barwy i intensywności oświetlenia. Użyte w tym przypadku ciepłe światło ma łączyć średniowieczną przeszłość Gliwic z teraźniejszością, współgrać z kolorami fasad budynków okalających centrum oraz symbolizować dawny żar pochodni. Powstanie w ten sposób miła i przytulna atmosfera, która z pewnością zachęci do dłuższego pobytu i spacerów w tej części miasta. Zgodnie z koncepcją, najcieplejsze światło będzie pierścieniowo rozchodzić się wokół Starego Miasta, a kolejne części Gliwic zostaną zaznaczone światłem o większej intensywności i chłodniejszej barwie.
W miarę oddalania się od centrum zmienia się charakter urbanistyczny miasta. Strefa aktywna przechodzi stopniowo w strefę mieszkalną. Tą z kolei przeplatają tereny przemysłowe oraz drogi dojazdowe do centrum i autostrady. Koncepcja przewiduje oddzielenie przy pomocy oświetlenia wszystkich tych stref.