Smog nad Gliwicami. Norma przekroczona o 200%!

IMG 3198

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska informuje o gwałtownym wzroście stężenia szkodliwych substancji w powietrzu w województwie śląskim. Gliwice są jednym z miast, w których wystąpiły najwyższe przekroczenia dopuszczalnych średnich stężeń pyłu zawieszonego PM10 - aż o 204%. Podobnie w Katowicach i w Zabrzu. Najgorsza sytuacja panuje jednak w Tychach - norma przekroczona jest tam o 354%.

Pył PM10 jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych, zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które docierają do górnych dróg oddechowych i płuc. Może to powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek. Pył może zawierać także substancje toksyczne.

Jaka jest przyczyna złej jakości powietrza w Gliwicach? Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB na bazie krótkoterminowej prognozy pogody wyjaśnia, że jest to wynik sytuacji meteorologicznej na Śląsku, który znajduje się w pod wpływem układu wysokiego ciśnienia - z południowego zachodu napływa do nas ciepłe powietrze.

Z obserwacji wynika, że wysokie stężenia pyłu PM10 w województwie śląskim, które nawet kilkukrotnie przekraczają średnie dobowe wartości dopuszczalne, występują głównie w miesiącach zimowych. Jest to związane z m.in. z okresem grzewczym. Wielu mieszkańców pali w piecach śmieciami i do atmosfery wydostają się trujące substancje chemiczne. Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są: osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca oraz układu oddechowego, a także osoby starsze i dzieci.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte na czas przekroczeń poziomu alarmowego:

- w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.

- w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.