Zwiedzając ekspozycję trafimy do zaimprowizowanego gabinetu entomologa z przełomu XIX i XX wieku, kiedy to żył i pracował Jean Henri Fabre. Znajdziemy w nim ryciny pochodzące ze starych opracowań popularnonaukowych i publikacji specjalistycznych, a także współczesne wolno stojące preparaty owadów nawiązujące formą do tych realizowanych ponad sto lat temu. W 15 gablotach entomologicznych zaprezentowana zostanie różnorodność barw, wzorów i kształtów motyli i chrząszczy. Czekać na nas będą żywe patyczaki, straszyk nowogwinejski i liścce.
Otwarcie wystawy: Imago. Architekci, artyści, zabójcy i grabarze. W świecie owadów Jean’a Henri Fabre’a
29 kwietnia 2016, Willa Caro, godzina 17:00.
Muzeum w Gliwicach zaprasza do fascynującego świata owadów, na wystawę Imago. Architekci, artyści, zabójcy i grabarze.
Będziemy mogli posłuchać o pięknych, dziwnych, odrażających i niezwykłych stworzeniach, które pojawiły się na Ziemi setki milionów lat przed człowiekiem. Przyjrzymy im się oczyma Jean Henri Fabre (1823 – 1915) - francuskiego humanisty i przyrodnika, światowej sławy entomologa, prekursora badań nad zachowaniami (etologią) owadów. Ekspozycja będzie również wyjątkową okazją do przypomnienia postaci Caspara Schwenkfelda (1563-1609) - badacza historii naturalnej, który już przed czterystu laty budował fundamenty pod rozwój wiedzy o przyrodzie Śląska. Na wystawie, po raz pierwszy w Polsce, zostanie zaprezentowane oryginalne dzieło Schwenkfelda, wydane w 1603 roku, Theriotropheum Silesiae.
-Wystawa „Architekci, artyści, zabójcy i grabarze…” to próba przedstawienia świata owadów widzianego oczyma niezwykłego człowieka. Niestety „scenariusz” przez niego napisany jest zbyt obszerny, nie sposób zrealizować go w całości. Zobaczymy sceny z życia owadów odżywiających się padliną czy odchodami, poznamy owady jako niedościgłych architektów. Na wystawie zaprezentujemy największe odnalezione w Polsce gniazdo osy (Vespula vulgaris). To nie tylko doskonała konstrukcja budowlana, to również perfekcyjnie klimatyzowana wielotysięczna kolonia, w której zapewnione są optymalne warunki termiczne rozwoju jaj i larw. Zobaczymy również gniazda z komorami wentylacyjnymi budowane przez największe europejskie osy społeczne – szerszenie (Vespa crabro). Życie owadów społecznych oraz wytwory ich „cywilizacji” fascynowało nie tylko Fabre'a. Na wystawie prezentowane są eksponaty z gniazd żądłówek wykonane przez pracowników Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu prawie 100 lat temu – mówi kurator wystawy,
Roland Dobosz.
źródło i foto: Muzeum Gliwice