Meteorolodzy ostrzegają. Czy Gliwicom zagrażają podtopienia?

115a268eac0b57e802cbe1d9f70599a0

Zbiorniki retencyjne posiadają wolne rezerwy powodziowe.

Jak poinformował Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej na razie nie zanotowano przekroczeń stanów alarmowych i ostrzegawczych. Jednak decydujące okażą się najbliższe dni.

Według CRG do najbardziej zagrożonych powodzią obszarów należy teren zamknięty ulicami: Kujawską, Marii Skłodowskiej Curie, Kaszubską, Zimnej Wody, Konarskiego ciągnący się do lodowiska Tafla i starego stadionu piłkarskiego. Obejmuje swym zasięgiem całość ulicy Kaszubskiej, Banacha, dużą część ul. Akademickiej. Teren należy do mocno zurbanizowanych.

Aby szybko i sprawnie zapobiegać skutkom powodzi, w 2012 roku podpisano porozumienie pomiędzy Gliwicami, Zabrzem i Gierałtowicami, którego celem było stworzenie specjalnego raportu na temat zagrożeń powodziowych. Również w 2012 roku zaplanowano rozpoczęcie przebudowy mostu w ciągu ul. Wrocławskiej. Inwestycja ma umożliwić swobodny przepływ wód powodziowych. Gdy w 2010 roku doszło do wylania Kłodnicy w rejonie Politechniki Śląskiej, poziom rzeki sięgał do samej krawędzi mostu. Według przyjętego w 2006 roku programu „Małej retencji” Gliwice chronią m.in. dwa suche zbiorniki na potokach Ostropka i Doa.