Na czwartkowej sesji Rady powrócił projekt, który do tej pory wyraźnie podzielił gliwiczan.
Co ciekawe, choć uchwalone rozwiązanie nie dotyczyło drzew czy finansowania Podium, wzbudziło niezwykle wiele kontrowersji. Za sprawą grupy radnych PiS do porządku sesji powróciła inicjatywa nazwania im. Lecha Kaczyńskiego ronda u zbiegu ulic Bohaterów Getta Warszawskiego, Toszeckiej, Warszawskiej.
Pomysł pojawił się już miesiąc temu, jednak został odrzucony. Do zdobycia większości zabrakło tylko jednego głosu. Gdy wprowadzono kilka zmian w uzasadnieniu projektu, projekt został przyjęty większością radnych PiS i Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Prezydent Miasta uzasadniał, że nowe uzasadnienie odnosi się bezpośrednio do działalności Lecha Kaczyńskiego, a nie oceny postaci, co jest dużo bardziej przekonywujące.
Czwartkowe publikacje opisujące głosowanie utonęły w komentarzach zwolenników i przeciwników nowego patrona ronda – komentuje Monika.
- Szkoda tylko, że jak kiedyś była "moda" na Jana Pawła II, to teraz każdy skwer, plac, rondo i park jest ochrzczone imieniem śp. Prezydenta Kaczyńskiego.
- Kaczyński to prawdziwy patriota, nigdy nie pozwalał zrobić krzywdę swojemu narodowi, dodatkowo posiadał w sobie ogromny spokój, dziś jest inaczej - czytamy w wypowiedzi Bartłomieja.
- Jak się komuś nie podoba to jak będzie kiedyś zmuszony tamtędy jechać niech tego po prostu nie czyta chyba proste rozwiązanie prawda – dodaje Łukasz.
Debata dotycząca zasadności projektu jeszcze długo będzie rozgrzewać mieszkańców Gliwic. Na razie rysuje się wyraźny podział, który z pewnością przybierze na siłę. Z czasem sprawa przybierze formę zwykłej anegdoty, bo ostatecznie tabliczka nie będzie miała większego znaczenia. Być może zwiększy się liczba drobnych kolizji bo uwaga gliwickich kierowców nie będzie skupiać się wyłącznie na prowadzeniu pojazdu.
W głosowaniu nie wziął udziału wyłącznie Michał Jaśniok z Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza).
Zagłosowali za projektem:
Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza
Leszek Curyło
Tadeusz Olejnik
Marek Pszonak
Krystyna Sowa
Grażyna Walter-Łukowicz
Jarosław Wypych
Magdalena Budny
PiS
Zdzisław Goliszewski
Jarosław Gonciarz
Marek Kopała
Jarosław Wieczorek
PO
Jan Wiśniewski
Henryk Woźniak
Zagłosowali przeciwko:
PO
Dominik Dragon
Kajetan Gornig
Joanna Karweta
Janusz Szymanowski
Zbigniew Wygoda
SLD
Zbigniew Grzyb
Marek Widuch
oraz Krzysztof Kleczka (niezależny)