„Rajza” zaplanowana została na sobotę, 15 kwietnia. Po zabrzańskiej elektrociepłowni (ul. Wolności 416) oprowadzać będą dziennikarz i historyk Józef Krzyk i prezes stowarzyszenia „Wrazidlok” Łukasz Zimnoch. Wydarzenie współorganizuje miasto. Co w programie? Między innymi półgodzinna prezentacja multimedialna, wizyta w holu głównym, gabinecie prezesa, sali konferencyjnej z oryginalnymi meblami czy spacer wokół kompleksu przemysłowego. W planach są też odwiedziny w basenie i „domku”.
– Najstarsza elektrociepłownia na terenach dzisiejszej Polski to monumentalny gmach niczym gotycka katedra, wielkością porównywany z Zamkiem w Malborku, z wnętrzami, gdzie fantazje budowniczych wyczarowały koronki z cegły – podkreślają organizatorzy. „Rajza” rozpocznie się o godzinie 12. Wprawdzie zapisy na pierwsze zwiedzanie elektrociepłowni już się zakończyły, ale zapowiadane są kolejne. Warto więc śledzić profil stowarzyszenia „Wrazidlok na Facebooku.
Warto przypomnieć, że Fortum przekazało miastu historyczną część kompleksu Elektrociepłowni Zabrze 5 grudnia za symboliczną kwotę 100 złotych. To między innymi kilkanaście działek o powierzchni ponad 5 ha, a także osiemnaście budynków poprodukcyjnych dawnej elektrociepłowni, z budynkiem głównym dyrekcji, budynkami kotłowni, maszynowni, rozdzielni 6 kV, warsztatu mechanicznego czy budynkiem klubu, świetlicy, i portierni. Kubatura przekazanych obiektów przekracza 220 tys. m sześc. i jest porównywalna z kubaturą zamku w Malborku (250 tys. m sześc.).
– W obrębie przekazywanego terenu zlokalizowane są obiekty posiadające wartość historyczną, które mogą zostać wykorzystane w celach kulturalno-edukacyjnych – podkreślają w zabrzańskim magistracie.