Na konferencji prasowej, która odbyła się w Muzeum Śląskim w Katowicach zapowiedziano nadchodzące wydarzenia, które zaplanowano w miastach naszego województwa w ramach 12. Święta Szlaku Zabytków Techniki.
W konferencji inicjującej Industriadę 2021 w województwie śląskim udział wzięli m.in.: marszałek Jakub Chełstowski, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk oraz dyrektor Muzeum Śląskiego Maria Czarnecka. Tegoroczne hasło Industriady to “Technika. To was zaskoczy!”.
– Po raz drugi z rzędu wyjątkowo Industriadę będziemy obchodzili we wrześniu i także po raz drugi z rzędu będzie to impreza jednodniowa, czego powodem jest oczywiście sytuacja covidowa. Hasło tegorocznej Industriady brzmi “Technika. To was zaskoczy!”. W tym roku też mamy element, który pojawia się po raz pierwszy, mianowicie Industriada jest powiązana z kampanią promocyjną Szlaku Zabytków Techniki, w której nawiązaliśmy współpracę z dr. Tomaszem Rożkiem, popularyzatorem nauki. Jest on twarzą tej kampanii – podkreślił Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. – Będziemy się starali o zagadnieniach technicznych. Wszystkie obiekty na Szlaku Zabytków Techniki są obiektami technicznymi, mają swoją specyficzną historię do opowiedzenia – dodał dyrektor.
Otwarcie Święta Szlaku Zabytków Techniki nastąpi o godz. 12.00 w Czerwionce-Leszczynach, na terenie osiedla familoków, gdzie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Natomiast oficjalne zakończenie odbędzie się w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, gdzie zaplanowano m.in. jeden z hitów tegorocznej edycji święta – Techniczne Brzmienie.
Bezpłatny transport do obiektów
Kupony będzie można pobrać ze strony Kolei Śląskich, ze specjalnej zakładki, a później wymienić na bezpłatne bilety. Zostanie uruchomiony specjalny system rezerwacyjny z możliwością zakupu i wymianą na bilety w Centrum Obsługi Pasażera. 11 września, dzięki kuponom pobranym ze strony Industriady, będzie można przejechać bezpłatnie pojazdami Zarządu Transportu Metropolitalnego.
– W Zabrzu od kilkunastu lat realizujemy program rewitalizacji obiektów postindustrialnych, a następnie nadawania im nowych funkcji w sferze społecznej, kulturalnej i gospodarczej. Dzięki konsekwencji w pozyskiwaniu środków zewnętrznych uratowaliśmy w naszym mieście liczne perły architektury, które zyskały obecnie nowe życie - podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik.