Hotel Admiralspalast przy ulicy Wolności 305 w Zabrzu to jeden z symboli miasta i perła przedwojennej śląskiej architektury. Wzniesiony w 1928 r. jako budynek narożny w stylu modernistycznym z elementami sztuki art deco, został zaprojektowany przez berlińskich architektów - Richarda Bielenberga i Josefa Mosera. Nawiązuje do amerykańskich drapaczy chmur, tzw. szkoły chicagowskiej. Charakterystycznym elementem jest sporych rozmiarów kopuła wieńcząca obiekt. Pierwotnie na parterze mieściła się piwiarnia, następnie otwarto tu kawiarnię i restaurację z salą balową na 500 osób. Część hotelowa obejmowała 48 pokoi. Na dachu budynku znalazł się tzw. ogród amerykański z kręgiem tanecznym i miejscem dla 300 osób.
Hotel Admiralspalast zeskanowany laserowo
Miasto odkupiło hotel od poprzedniego właściciela w styczniu 2022 r. W sierpniu 2023 r. podpisano umowę na gruntowny remont hotelu. Inwentaryzacja poprzedzająca roboty budowlane, przeprowadzona metodami tradycyjnymi, okazała się jednak niewystarczająca. Wykazano liczne rozbieżności między dokumentacją a stanem faktycznym obiektu. Z tego powodu został wykonany trójwymiarowy skaning laserowy, który ujawnił niedoskonałości niewykryte podczas wcześniejszej inwentaryzacji.
– Technika skanowania 3D realizowana w sposób profesjonalny wykazała
szereg dodatkowych korzyści. Oprócz wykazania szeregu rozbieżności
wymiarowych dochodzących czasem do 20 cm, pozyskano materiał tworzący wirtualną mapę 3D obiektu w postaci zdjęć i chmur punktów – informuje firma Bimsmart, wykonawca skanu.
Skaning laserowy pozwolił na stworzenie szczegółowego modelu trójwymiarowego, który posłuży jako podstawa do dalszych prac remontowych. Dzięki skanowaniu odkryto nie tylko różnice w wymiarach, ale też nierówności powierzchni czy uszkodzenia budowlane.
"Przywrócić obiekt do dawnej świetności"
Koszt inwestycji wyniesie około 53 mln zł. Autorem projektu rewitalizacji budynku byłego hotelu Admiralspalast jest architekt i urbanista Tomasz Konior. Po zakończeniu prac znajdzie się tam m.in. siedziba Centrum Promocji i Rozwoju Miasta. Zgodnie z koncepcją projektową, obiekt ma również odzyskać swoje dawne funkcje, hotelową i gastronomiczną. Sporą część zajmą przestrzenie biurowe, w tym miejsca dla startupów.
– Mamy do czynienia z zabytkiem, który wymaga szczególnej troski i wręcz pietyzmu, by przywrócić go do dawnej świetności. Nie ma nic cenniejszego niż to, że zabytek żyje i wypełnia się nowymi funkcjami i ludźmi, że staje się częścią tętniącego życiem miasta – mówił Tomasz Konior podczas podpisania umowy na remont hotelu.
Może Cię zainteresować:
Admiralspalast w Zabrzu. Ikoniczny śląski zabytek od środka
Może Cię zainteresować: