Wielki debiut inteligentnych świateł. Ruszył projekt CSR

Ba0dcc459ba28dad37cba99e09a9c5b8

Rozwiązanie zapewni szybszy i bezpieczniejszy przejazd przez miasto.

To główne założenia inteligentnego systemu sterowania ruchem, który działa na ponad 60 głównych skrzyżowaniach w Gliwicach. Inwestycja warta ok. 35 mln złotych została zakończona. System działa. Już widać pierwsze efekty. Niebawem będzie ich jeszcze więcej. Mieszkańcy od dawna narzekali na działanie „inteligentnych świateł”. Ci, którzy spodziewali się „zielonej fali” muszą czuć się zawiedzeni. „Długie zielone” ma usprawnić przepustowość głównych arterii miasta. Oczywiście nic za darmo. Jeśli jedni kierowcy będą mogli sprawnie przejechać przez miasto, to muszą być i tacy, którzy trochę poczekają. Dodatkowo system cały czas będzie się „uczył” - wraz z postępem prac przyjdą widoczne efekty.

Na kilkudziesięciu skrzyżowaniach zmodernizowano sygnalizację świetlną. Zastosowane lampy LED gwarantują wyraźne światło w każdych warunkach pogodowych, a dodatkowo są energooszczędne i mniej awaryjne. Sygnalizację wyposażono też w nowoczesne kamery obrotowe, zintegrowane z monitoringiem miejskim i aparaturę, którą można sterować zdalnie – z siedziby gliwickiego Zarządu Dróg Miejskich przy ul. Płowieckiej 31. Tam mieści się Centrum Sterowania Ruchem (CSR). Pracujący w CSR analitycy na bieżąco śledzą to, co dzieje się na drogach w mieście. Analiza pozwala określić, w których miejscach ruch jest największy i w razie potrzeby reagować, np. poprzez wydłużenie działania zielonego światła, by odkorkować najbardziej oblegane skrzyżowania.

Główne skrzyżowania są stale monitorowane. W razie wypadku analitycy z CSR mogą reagować natychmiast – powiadamiając o zdarzeniu odpowiednie służby. Zdalne sterowanie ruchem ma także usprawnić przejazd przez miasto w sytuacjach kryzysowych.