Żywioł polemiki i dysputy to środowisko naturalne dla idei społeczno – politycznych.
Dlatego dla wszystkich pasjonatów, a także tych, którzy chcieliby poznać bliżej aktualne trendy obecne w myśli politycznej i społecznej, Muzeum w Gliwicach ma nową propozycję – Debaty Klubu Jagiellońskiego. To cykliczne spotkania, w ramach których dwu zaproszonych gości, reprezentujących przeciwne stanowiska, toczyć będzie - przy aktywnym udziale publiczności - dyskusję na określony temat. Współorganizatorem debat jest Stowarzyszenie Klub Jagielloński. Uczestnikiem podczas pierwszej z nich, 19 października, dyskutować będziemy o istocie polskości i o tym, czy wartością, za pomocą której najpełniej możemy ją wyrazić, jest wolność.
Gdy szukamy centralnej idei polskiej państwowości okresu I Rzeczpospolitej, wartości wokół której ogniskowały się nadzieje Polaków w wieku XIX i która wynika z doświadczenia walki z dwoma totalitaryzmami w wieku XX, właśnie wolność wydaje się być wartością najistotniejszą. Czy rację ma zatem Jarosław Marek Rymkiewicz twierdząc, że polskość jest realizacją wolności, że jest „życiem w niezgodzie na to, co nas spotyka, życiem w sporze z losem, także losem metafizycznie pojmowanym”?
Właśnie o tym, czy polskość w pierwszej kolejności wyraża się poprzez nieprzymuszoną zewnętrznymi naciskami wolną decyzję jednostki, by żyć w zgodzie z obiektywnym porządkiem wartości, o połączeniu liberum veto i liberum servio, rozmawiać będziemy podczas październikowej Debaty. Gościem głównym będzie dr Krzysztof Mazur, a jej moderatorem - Petros Tovmasyan.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Piątek, 19 października 2012, Willa Caro, godz. 17.00